KALE ÇELİK KASALAR NASIL AÇILIR?

KALE ÇELİK KASALAR NASIL AÇILIR?

Günümüz de büyük bir öneme sahip olan Kale çelik kasalar, maddi ve manevi değerlerimizi saklamamız için en güvenli yoldur. Para kasası denildiğinde de akla ilk gelen bankalarda ki ve ofislerimizde ki büyük kasalardır. Lakin; bu kasaların dışında bir de duvara gömmeli, kapaklı dolap içerisine koyabileceğimiz ev tipi kasalar da mevcuttur. Kasalarda güvenlik açısından manuel ve dijital kilitlerin olması güvenilirliği sağlamlaştıran özelliklerdendir. Peki durum bu iken; oldu da kasamızın şifresini unuttuk? belki de anahtarını kaybettik? Bu durumda akıllara ” kale çelik kasa nasıl açılır ” sorusu gelmektedir. Bu soruyu şöyle yanıtlamam gerekir ise çelik para kasalarının farklarını ve özelliklerini ortaya çıkarıp buna göre işlem uygulamalıdır. 2 farklı para kasası vardır. Bunlarda şöyledir ki; ofislerimiz ve evlerimiz de kullandığımız manuel şifreli kasalar ile eski tipleme kilitli kasalardır. Manuel kasa ile kilitli kasaların mantıkları birbirinden farklı olduğundan farklı işlemler uygulanır.


Dijital kale çelik kasalar nasıl açılır

Günümüz teknolojisi çığ gibi büyürken gerekli güvenlik donanımlarımız da bu teknolojiden nasibini alarak, daha korunaklı hallere getiriliyor. Nasibini almış güvenlik donanımlarından biri olan manuel çelik kasa yapısı ile şifreleme sistemine ve geniş güvenlik önlemleriyle birlikte tuşlama sistemine sahip bir kasadır. Akıllara takılan ” kale çelik kasa nasıl açılır ” sorusunu cevaplamam gerekir ise; anahtarlı kasalar için anahtar kısımları değiştirilmekte olup, elektronik şifre unutulduğu durumda ise elektronik şifre kısımı değiştirilerek sorun çözülebilmektedir. Lakin; sonra ki işlemde kilitli kalan kasanın açılması işleminden sonra kasa sahibinin yeniden bir şifre seçerek kullanması gerekir. Ayrıca yedek anahtar ile kasanızı açabilir ve açık şekilde yeni şifrenizi girerek değiştirebilirsiniz.


Mekanik kale çelik kasalar nasıl açılır?

Kafamıza takılan şu “kale çelik kasa nasıl açılır” sorusunu cevaplayacağız 2. Kasa çeşidinden söz etmem gerekirse, mekanik kasalar eski tür kasalar olduğundan açılımı biraz uğraştırsa da imkânsız değildir. Mekanik kasalar 4 tur kitlenir olduğundan bir çilingirden yardım almanızı öneririm. Çünkü tek başınıza açmayı denediğiniz zaman kasayı kullanılamaz hale getirme riskiniz vardır. Mekanik kasalar da sorun olabilecek 3 çeşit açılım vardır. Bunlar;

1) Hırsızların kullandığı yöntem olarak bilinen ” delerek açma ” tekniğidir.

2) Ham anahtar adı verilen, anahtarınızın kaybolması veya çalınması durumunda yedek anahtar yapılmasıdır.

3) Mekanizması bozulan mekanik çelik kasanın, kilit mekanizması tamamen yerinden sökülerek, yerine yeni bir kilit mekanizması takılmasıdır.

Yorum yapın